Počítačová síť

Připojení k síti

Abyste se mohli připojit, musíte splňovat několik základních požadavků. Prvním a nejzásadnějším je mít ethernetovou kartu. Její přítomnost poznáte podle díry v počítači, která by měla odpovídat té na obrázku. Zde je však nutno mít na paměti, že pokud máte kartu pomalejší než 100Mbit, bude vaše připojení limitováno právě rychlostí karty (například 10Mbit), pokud máte rychlejší, bude limitováno hranicí 100Mbps. {mosimage} Do přípojky v počítači pak potřebujete vlastní kabel s ethernetovou koncovkou, přesné označení zní RJ-45 (viz obrázek). Pokud si kabel budete pořizovat sami, chtějte kabel přímý, nikoli křížený.  Optimální délka pro notebooky se pohybuje okolo 4 metrů (ideální na sledování filmů v posteli). Pro desktopy stačí kabel kratší, dlouhý tak, aby dosáhl od vašeho PC k přípojce, která se nachází pod oknem. Jestliže nechcete chodit nikam do obchodu, nebo si nejste jisti, jaký vlastně kabel potřebujete, popřípadě nemáte odhad na vzdálenost, není nic snazšího, než zavítat na  pokoj 803, kde vám Martin nebo David  rádi vyrobí kabel podle přání. Stačí mít u sebe 25kč za metr, dobrou náladu a úsměv na rtech. Naštvaným a zachmuřelým lidem  nikdo nepomáhá, ani kdyby mávali pětistovkou.

Další nezbytnou součástí úspěšného připojení k síti je správná konfigurace vašeho počítače. Ten je nutno nastavit tak, aby přijímal IP adresu a DNS server automaticky. Následující postup vysvětluje jak tohoto nastavení dosáhnout.

Konfigurace počítače – Windows XP

Pro nastavení automatického získávaní adres ze serveru musíme změnit nastavení IP protokolu. Pro WIN XP je postup následující:

Start -> Nastavení -> Ovládací panely -> Síťová připojení. Zde klikneme pravým myšítkem na „Připojení k místní síti“ a zvolíme „Vlastnosti“.

Na záložce „Obecné“ najdeme v seznamu „Internet Protocol TCP/IP“ a klikneme na „Vlastnosti“.

V následujícím okně musí být obě volby nastaveny na „Získat adresu IP ze serveru DHCP automaticky“ a „Získat adresu serveru DNS automaticky“.

Další nezbytnou součástí je vypnutí proxy serverů ve vašem prohlížeči. Pro Internet Explorer je postup následující: Nástroje -> Možnosti internetu -> Připojení ->  Nastavení místní sítě -> Server proxy, zde „odškrtněte“ obě možnosti.

Konfigurace počítače – Windows Vista

Ve Windows Vista je nutné vypnout IP protokol verze 6. Je to jednoduchý zákrok, po kterém bude internet ve Win Wista šlapat jako hodinky. Může se stát, že se připojíte až k osmi sítím najednou (s větším jsme se zatím na Blanici nesetkali). Nutno zdůraznit, že toto není chyba Windows, je to jen nepodchycený problém ze strany školy. Nezoufejte, Vista fungují po úpravách bezvadně.

Začneme kepnutím na Start -> Ovládací panely (ty je nutno přepnout do klasického zobrazení)-> Centrum sítí a sdílení -> Spravovat síťová připojení. Klepněte pravým myšítkem na „Připojení k místní síti“ a zvolte „Vlastnosti“ Objeví se nám seznam, kde zrušíme zaškrtnutí „Protokol IP verze 6″.
Klikene na OK a dílo je dokonáno. Nežádoucí připojení sama zmizí.

Poslední úkon je upravit vlastnosti protokolu IP verze 4 stejným způsobem jako u XP (předešlý návod).

Registrace počítače

Úspěšné připojení k síti poznáte hned po zadání libovolné adresy do prohlížeče. Vyskočí vám totiž registrační formulář, do kterého zadáte školní xname (například „xsvom33″) a vaše heslo. Pokud se vám stránka s registrací nezobrazí, zkontolujte, zda máte vše správně nastaveno podle výše uvedených obrázků. Pokud je vše v pořádku, ale registrace přesto nenaskočí, utíkejte na pokoj #803, kde vám Martin nebo David poví, co dělat. Po registraci by měl internet začít běhat asi do deseti minut, možná budete muset svůj počítač restartovat (Win2000 a starší). Vícenásobná registrace nic neurychlí. Je docela pravděpodobné, že v den nastěhování ještě nebudete v databázi uživatelů. V tomto případě se neděste hlášky „nejste ubytován(a) na žádne koleji“ a raději vyčkejte do dalšího dne.

Další informace

Cena připojení k síti je 170 Kč měsíčně. Těchto 170 korun je započítáno do kolejného, poplatek platí všichni bez výjimky, ať už přípojku do sítě využívají či nikoli. Za tuto nevelkou sumu obdžíte připojení k internetu s rychlostí 100Mbps (slovy sto megabitů za sekundu), což je asi 1785 násobek rychlosti běžného dial-up modemu. Při této rychlosti se vám teoreticky za jednu sekundu stáhne 12,5 MB. Reálně se rychlost pohybuje kolem 8 MB/s. Stahování z internetu je samozřejmě pomalejší, to je dáno tím, že internet na tyto rychlosti ještě „není stavěný“. Rychlost je samozřejmě proměnlivá, můžete stahovat rychleji než 8MB/s ale také o hodně pomaleji.

Více informací o počítačové síti na webu  Oddělení síťové infrastruktury

Eduroam

Projekt eduroam je založen na konceptu roamingu, který umožňuje bezproblémové připojení uživatelů k síti při jejich mobilitě mezi zúčastněnými institucemi. Cílem projektu je vybudovaní roamingového prostředí mezi evropskými výzkumnými a vzdělávacími institucemi. Připojení k síti je realizováno pomocí bezdrátových přístupových bodů i pevným připojením k hostitelské síti.

Uživatel, který je zaregistrován v síti některé ze zúčastněných institucí se může připojit v síti jiného partnera, autentizační servery se postarají o ověření jeho identity u domovské organizace. Autentizace je založena na speciálním protokolu 802.1x, který poskytuje dostatečnou úroveň zabezpečení. Veškerá komunikace klientů je v bezdrátové síti šifrována.

Další informace o projektu eduroam získáte na českém a mezinárodním webu eduroam. EDUROAM je registrovanou obchodní známkou evropského sdružení NREN – společnosti TERENA.

  1. Pro studenty a zaměstnance Vysoké školy ekonomické je pevné i bezdrátové připojení k internetu zdarma.
  2. Pro studenty z vysokých škol připojených do projektu Eduroam je bezdrátové připojení k internetu zdarma. Podrobné informace o projektu naleznete na http://eduroam.vse.cz.
  3. Studenti, kteří nejsou připojeni do projektu Eduroam si mohou zřídit bezdrátové připojení k internetu za poplatek na http://osi.vse.cz/wifi-hotel

Wifi Hotel je bezdrátová síť provozovaná v ubytovacích a rekreačních zařízeních VŠE (více informací na hotel.vse.cz). Služba je poskytována od 1. 3. 2013 a je jediným možným připojením pro tyto uživatele (stávajícím hostům bude umožněno využívat pevné připojení do konce jejich ubytování). Připojení k síti je zpoplatněno (platit lze platební kartou) a vázáno na zařízení, ze kterého proběhne platba (přístup k internetu lze využívat pouze z toho počítače/notebooku/mobilního telefonu ze kterého jste službu zaplatili).

V případě dotazů se mohou zákazníci obrátit na email osi@vse.cz. Podpora je poskytována klientům, kteří se úspěšně připojí k síti.